15 Temmuz hain darbe girişiminin yıl dönümü dolayısıyla Üniversitemiz tarafından düzenlenen “Milli Birlik Etkinlikleri” yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

Üniversitemiz Demir Çelik Kampüsü’nde gerçekleşen etkinliğe Karabük Valisi Kemal Çeber, Karabük Başsavcısı Ahmet Fatih Ağca, KBÜ Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, İl Emniyet Müdürü Mehmet Emin Akay, İl  Jandarma Komutanı Albay Cihan Ulukaya, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Köse, Karabük İl Müftüsü  Halil Bektaş, SGK İl Müdürü İsmail Yıldırım, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Şahin, Ak Parti İl Başkanı Timurçin Saylar, protokol üyeleri, rektör yardımcıları, akademik-idari personel, öğrenciler ve Karabük Gaziler Derneği üyesi gazilerimiz ile çok sayıda vatandaş katıldı.  

Etkinlik sela sesleri eşliğinde kalabalık bir kortej yürüyüşü ile başladı. Kampüs girişinden kampüs camisine kadar devam eden yürüyüş sonrasında cemaat ile akşam namazı kılındı. Namaz sonrasında protokol üyeleri ve katılımcılar Sosyal Yaşam Merkezi’nde kurulan etkinlik alanındaki yerlerini aldı.  Sosyal Yaşam Merkezi alanındaki program şehitler anısına saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı’nın okunması ve KBÜ Camii İmam Hatibi Mehmet Akçınar’ın Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Rektör Polat; "Milletimiz bu onurlu direnişi ilelebet sürdürecek"

Programın açılışında konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Refik Polat; “Üniversitemiz tarafından düzenlenen “Milli Birlik” gecemize hoş geldiniz. Direnişten dirilişe 15 Temmuz hain darbe girişiminin 1. yıl dönümünde hepinizi saygı ile selamlıyorum. 15 Temmuz gecesi Kahramankazan’da şanlı direnişte gazi olan ve şu anda aramızda bulunan Karabük Üniversitesi öğrencisi Gazi Gökberk Özeş’e göstermiş olduğu büyük kahramanlıktan dolayı aziz milletim adına sonsuz teşekkür ediyorum. Ayrıca aziz milletimizin her ferdine, bilhassa Üniversitemiz öğrencileri, hocaları, idari personeline ve Karabük halkına o gece göstermiş oldukları kahramanlıktan dolayı teşekkür ediyorum.“ dedi.  15 Temmuz gecesi kendisinin de neler yaşadığına dair anılarını paylaşan Rektör Polat; “Biz de tüm Karabüklüler gibi eski Valimiz Mehmet Aktaş ile birlikte meydanlardaydık. Sabaha kadar neler yapabiliriz diye düşündük. Karabük halkının ne kadar vatansever olduğunu bizzat kendim gördüm. Tabi 15 Temmuz gecesini asıl yaşayan Gökberk Özeş kardeşimiz oldu. Kendisine tekrardan geçmiş olsun diyorum. Milletimiz bu onurlu direnişini ilelebet sürdürecektir” diyerek tüm katılımcılara teşekkür etti.

Rektörümüz Prof. Dr. Refik Polat’ın konuşmasının ardından 15 Temmuz gazisi ve üniversitemiz öğrencisi Gökberk Özeş sahneye gelerek o gece neler yaşadıklarını anlattı.   

Vali Çeber; “Gökberk gibi gençlerimiz olduğu müddetçe bu vatana, bu devlete ve bu millete hiçbir şey olmaz”

15 Temmuz gazisi Gökberk Özeş’e, Karabük Valisi Kemal Çeber tarafından hediye takdim edildi. Hediye takdiminde konuşan Vali Çeber; “Gökberk o gece bize hainlerin ne kadar hainleşebildiğini, kahramanların da ne kadar kahramanlaşabildiğini gayet güzel anlattı. Gökberk gibi gençlerimiz olduğu müddetçe bu vatana, bu devlete ve bu millete hiçbir şey olmaz” diyerek Gökberk Özeş’i alnından öptü.

Okt. Can Doğan ve ekibinin kahramanlık türkülerinin seslendirdiği etkinlik, K.O.Z isimli sinema filmi ile sona erdi. 

Fotoğraflar İçin Tıklayınız 

14.07.2017
1530