Prof.Dr. Burhanettin UYSAL

               Rektör

 

Rektörümüzün Mesajı:

Değerli Gençler,

Üniversitelerimiz, çağdaş eğitim-öğretim esasına dayalı bir anlayış ve uygulama içinde ülkemizin ihtiyaçlarına uygun insan gücünü yetiştirme ve aydınlatma işini üzerine almış en önemli kurumlarımızdır.

Bu kurumlar öğrencilerini, Atatürk ilke ve ınkılaplarına bağlı, Türk milletinin milli ve manevi değerlerini taşıyan, Türk olmanın şeref ve mutluluğunu duyan, aile, ülke ve millet sevgisiyle dolu toplumun ortak yararını kendisinin kişisel yararının üstünde ve önünde tutan, geniş bir dünya görüşüne sahip, insan haklarına saygılı, bir mesleğin gerektirdiği bilgi, beceri,davranış ve genel kültürüne sahip olarak yetiştirip mezun etmek üzere yasa ile verilmiş en kutsal görevleri üstlenmiştir.

Zorlu bir maratonu geçerek geleceğinizi şekillendirme noktasında yaşamsal bir öneme sahip olan üniversitenizi belirleme aşamasına geldiniz. Öncelikle sizleri kutluyorum. Şimdi önünüzde çok sayıda üniversite alternatifiniz var. Bende sizlere neden Karabük Üniversitesinin doğru bir tercih olabileceğini göstermek istiyorum.

Batı Karadeniz Bölgesi’nde ekonomik ve stratejik olarak etkin bir yörede 2007 yılında kurulmuş olan Karabük Üniversitesi 4 fakülte, 1 yüksekokul ve 2 meslek yüksekokulu ile bünyesinde bulundurduğu 116 akademik personel, 122 idari personel kadrosuyla ve 4685 öğrencisi ile eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerine başlamıştır.

Genç bir üniversite olmakla birlikte yeni kurulan üniversiteler içerisinde her alanda çok hızlı gelişim ve değişim göstererek altyapısını tamamlamış muhasır medeniyetler seviyesini ulaşma yolunda emin adımlarla ilerleyen, kendinden söz ettiren ve örnek alınan olma hedefinde olan bir üniversitedir.

Bugün 25 bin öğrencisi olan Karabük Üniversitesi’nin sizlerin aramıza katılması ile bu sayı 36 bine ulaşmış olacak. Karabük Üniversitesi’nin 12 Fakültesi, 4 Enstitüsü, 3 Yüksekokulu, 7 Meslek Yüksek Okulu ile 680 öğretim elemanı, 380’ü aşan idari personeli bulunmaktadır.

Uluslararası standartlarda bir Karabük Üniversitesi için eğitim ve araştırmam siyasetimizi ulusal politikalara ile uyumlu bir biçimde ülkemize en yüksek yararı sağlamaya odaklanarak kurguluyoruz. Eğitim programlarımız ile araştıran, sorgulayan, eleştiren, sorumluluk sahibi, inisiyatif kullanabilen, empati yeteneği gelişmiş bireyler yetiştirmeyi hedefliyoruz.

Siz değerli gençlerimizin geleceğe dönük beklentilerini karşılamakta önemli bir alternatif olma çabası içerisinde öğrencilerimizin istihdam edilme gücünü artıracak önlemleri almaya gayret ediyor, sektörle işbirliğine önem veriyor, programlarımızı sadece bilimsel gereklere değil, sektörün ihtiyaçlarına karşılık verilebilecek şekilde tasarlıyoruz.

Uluslararası işbirliklerine dayalı projeleri önemsiyor, dışa açılmanın üniversal anlayıştaki değerini biliyoruz. Öğrencilerimizin ve akademisyenlerimizin uluslararası değişim programlarından en üst düzeyde yararlanmasını sağlayacak protokollerle her geçen gün yenilerini ekliyoruz.

Yerleşke yaşamının derslerden ibaret olmadığını biliyorum. Dolayısı ile yaşayan bir yerleşkenin ve sosyal olanakların önemine inanıyorum. Karabük’te doğa ile iç içe bir yerleşke inşa etmeyi sürdürüyoruz. Mevcut haliyle bir botanik bahçesini andıran kampus alanımız, Sizlerin sıkıntılarınızı unutturacak bir rehabilitasyon merkezine dönüştürülmüştür. Yine bu kapsamda kampus alanında oluşturulan mini hayvanat bahçesinde 30 farklı türde, 150’ye yakın canlı yaşamını sürdürmektedir.

Karabük Üniversitesi, bölgesinin bir araştırma ve uygulama merkezi, bilimsel veri merkezi olarak aktif bir yolda bölgesel kalkınmaya hizmet etmek için yola çıkmıştır.

Karabük Üniversitesi huzurlu bir üniversitedir. Huzurun olmadığı yerde çalışma barışının, çalışma barışının olmadığı yerde bilimsel araştırmanın, bilimsel araştırmanın olmadığı yerde ise eğitim olmaz.

Siz değerli gençlerimizin bilgi ve iletişim teknolojilerinden en üst düzeyde yararlanmasını sağlayacak altyapının son derece önemli olduğuna inanıyoruz. Bu anlamda yerleşkemizde kablosuz internet ağımız tam kapasite hizmetinize sunulmuştur.

Karabük Üniversitesi Devlet işbirliğinin en güzel örneklerinden bir tanesidir. Karabük halkı ve yöneticileri üniversitemize ve sorunlarımıza sahip çıkarak çözüm arayan, Öğrencilerimize bir anne-baba şefkatiyle yaklaşan bir anlayış içerisinde bulunmaları bizim en büyük avantajlarımızdan biridir.

Gelin, aydınlık Türkiye'nin geleceğini sizlerin aydınlık geleceğiyle birlikte, iddiaları ve idealleri olan çağdaş eğitim yuvası Karabük Üniversitesi'nde beraber planlayalım. Karabük Üniversiteli olmanın mutluluğunu birlikte paylaşmak ve sizleri aramızda görebilmek dileğiyle sevgiler sunuyorum.


Balıklarkayası Mevkii 78050 KARABÜK Tel:+90 370 433 82 00 Fax:+90 370 433 20 05
© 2011 Karabük Üniversitesi