Uzaktan Eğitim

KBÜ’de Uzaktan Eğitim Uygulamaları

Yükseköğretimde dijital platformların aktif kullanımı ile verimliliği artırma amacıyla 2008’den beri önemli çalışmalarda bulunan Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (KBUZEM) yıllardır edindiği tecrübesi sayesinde Kovid-19 ile mücadele sürecinde eğitim teknolojisini en üst düzeyde kullanarak öğrencilerimize çevrimi içi eğitimin tüm imkanlarını sunuyor.

Kovid-19 Öncesi Uzaktan Eğitim

Kovid-19 öncesinde, aktif 5 tezsiz yüksek lisans, 2 lisans, 5 ön lisans uzaktan eğitim programı bulunan ve ortak servis dersleri kapsamında 10binden fazla öğrenciye hizmet veren KBUZEM, 2008 yılında kuruluşundan itibaren Bilgisayar ve Endüstri Mühendisliği programları başta olmak üzere binlerce mezun yetiştirdi.

KBU bünyesinde 11 Fakülte, 2 Yüksekokul, 8 Meslek Yüksekokulu, 1 Enstitü'de 50 bin öğrenciye hizmet vermek üzere kurulan Sınav Merkezi ise 2016 tarihinden itibaren ise Çevrim içi Çoktan Seçmeli Sınav Sistemini uyguluyor.

Uzaktan Eğitim Programları

Ön Lisans Programları

İş Sağlığı ve Güvenliği
Çocuk Gelişimi
Sağlık Kurumları İşletmeciliği

Yüksek Lisans Programları (Tezsiz)

Bilgisayar Mühendisliği
İşletme
Kamu Yönetimi
Girişimcilik
Sağlık Kurumları Yöneticiliği

E-Sertifika Eğitim Programı

İş Sağlığı ve Güvenliği

Kovid-19 Süresinde Uzaktan Eğitim Uygulamaları

Kovid-19 ile mücadele süresinde yükseköğretim kurumlarından alt yapısı hazır olan üniversitelerin uzaktan eğitime geçebileceğinin açıklanmasının ardından KBU bünyesindeki aktif 295 programın tümünde uzaktan eğitim yöntemi ile devam edilebilecek ve edilemeyecek dersler tespit edilmiştir.

Toplam 8 bin 402 dersten 7 bin 623’ü uzaktan eğitim yöntemi ile verilebilir bulunarak ders programları yeniden oluşturulmuş ve YÖK tarafından verilen karardan sadece 5 gün sonra, tavsiye edilen başlangıç tarihi olan 23 Mart 2020 itibariyle üniversitemizde 39 bin öğrenci ile bahar dönemine uzaktan öğretim yöntemi ile devam edilmiştir. KBUZEM altyapısı ile toplam 29.830 saat ders yapılmıştır.

Tüm bunlarla birlikte öğrencilerin izleyemedikleri ya da tekrar izlemek istedikleri ders kayıtlarına ulaşabilecekleri, tekrar tekrar faydalanabilecekleri, forum ve mesajlaşma imkanları ile LMS altyapısı güçlendirilerek öğrencilerin ve öğretim üyelerinin kullanımına sunulmuştur.

Uzaktan eğitim süreci başlamadan 3 gün önce, 20 Mart 2020 tarihi itibariyle çağrı hizmeti aktive edilerek de öğrencilerimize gerekli yardım ve destek hizmetlerine başlanmıştır. Öğrencilere her bir birim için ayrı ayrı olmak üzere e-posta üzerinden teknik destek hizmeti sağlayan bir Çözüm Merkezi oluşturulmuştur. Tüm başvurulara cevap verme süresi ortalama 10 dakikanın altında hızlı çalışan ve haftanın yedi günü 08.15-23.00 arasında hizmet sunan destek masaları kbuzem.karabuk.edu.tr adresi üzerinden devreye girmiştir.

Uzaktan Eğitim ile Yaz Okulu

Üniversitemiz yaz okulu programlarının da Kovid-19 Küresel Salgınla Mücadele döneminde aksamasına izin verilmemiş, KBUZEM’in yıllar süren vizyoner çalışmaları ve biriken tecrübeleri ile 2020 Yaz Okulu; 11 Fakülte, 2 Yüksekokul, 8 Meslek Yüksekokulu, 1 Enstitü'de uzaktan eğitim ve çevrimiçi sınav sistemi ile uygulamaya devam etmektedir.

KBUZEM Yaz Okulunda, haftanın 7 günü 09:00-23:00 saatleri arasında toplam 18 bin öğrenciyle, 741 farklı ders yapılmaktadır.

Çevrim içi Sınavlar

Yükseköğretimin ‘Dijital Dönüşüm’ hedefi doğrultusunda üniversitemiz eğitimin kalitesini ve verimliliğini artırmak amacıyla yürütmüş olduğu Ar-Ge çalışmaları neticesinde 2019-2020 eğitim dönemini başında kurulan Sınav Merkezi UNIKA üzerinden çoktan seçmeli sınavlar yapılmaya başlanmıştır. 2019-2020 Güz döneminde Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Edebiyat Fakültesi'ni pilot fakülte olarak belirleyerek yüz yüze uygulanan derslerin sınavlarını çevrimiçi olarak yapılmıştır. Kovid-19 öncesi sadece 2 fakülte ve ortak zorunlu derslerde uygulanan çevrim içi sınav sistemi tüm bölümlerde uygulanmaya başlanmıştır. Sistemde 30, 45, 60 dakika seçeneklerine göre tanımlanan sınavlarda, sınav oturum günü ve saati geldiğinde her bir öğrenciye soru havuzundan sorular ve seçenekler rastgele paylaştırılarak, sınav sonuçları Öğrenci Otomasyon Sistemi (OBS)’ne otomatik olarak girilmektedir.

KBUZEM bünyesinde yürütülen çevrim içi sınavlar ise, klasik sınav, karma ve sözlü sınav seçeneklerini de içerecek şekilde 5 farklı yöntemle yürütülmektedir. Bu kapsamda bahar döneminde vize ve final olmak üzere toplamda 2700 sınav oturumu yapılarak ölçme ve değerlendirme işlemi gerçekleştirilmiştir.


UZAKTAN EĞİTİM WEB SAYFASINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ..!